Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
11 marca 2019

„Zero waste” – co to oznacza? Dosłownie można to wyrażenie przetłumaczyć jako „brak śmieci (lub marnowania)”, ale o co w nim chodzi z praktycznego punktu widzenia? Oznacza to styl życia, który na całym świecie zyskuje coraz większą popularność, również w Polsce, a jego najważniejszą zasadą jest marnowanie możliwie jak najmniejszej liczby odpadów, przez co nie zanieczyszcza się środowiska. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o chodzenie na zakupy z własną, koniecznie materiałową torbą i nie korzystanie z wszechobecnych „jednorazówek”. Idea ta niesie ze sobą znacznie więcej.

 

 

Czym jest zero waste?

 

 

Oczywiście większości z nas nurt ten kojarzy się przede wszystkim z zakupami. Coraz więcej osób korzysta z toreb wielorazowego użytku, niezaprzeczalnie do takiej sytuacji przyczynił się fakt, że od jakiegoś czasu jednorazowe plastikowe torby są we wszystkich sklepach płatne i najzwyczajniej nie opłaca się za każdym razem będąc na zakupach zaopatrywać się w nowe. W wielu sklepach mamy również możliwość zapakowania wszystkiego co kupiliśmy w torbę papierową i takie rozwiązanie również nie jest złe, o ile oczywiście segregujemy śmieci, ponieważ papier może być przetworzony nawet sześciokrotnie. Idąc na zakupy poza tym w czym przyniesiemy je do domu, powinniśmy również pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest nap potrzebne. Nasze wybory konsumenckie mają ogromny wpływ na środowisko, dlatego należy unikać produktów zapakowanych w jednorazowe opakowania, a przede wszystkim kontrolować ilość tego co się kupuje, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność, której nadal wyrzucamy ogromne ilości.

 

 

Jak żyć zgodnie z zasadami zero waste?

 

 

Jednak należy pamiętać, że życie nie kręci się wokół zakupów, więc i ideę zero waste można zastosować również w innych sytuacjach. Idąc przez centrum miasta niemal na każdym kroku wciskane nam są ulotki reklamowe, które w zdecydowanej większości trafiają do najbliższych koszy na śmieci i zazwyczaj tak samo odruchowo jak je bierzemy, tak samo odruchowo wyrzucamy, nie zastanawiając się nad tym, że właśnie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Z tego właśnie względu lepiej odmawiać ulotek reklamowych. A jednak jeżeli już wyrzucamy coś do śmieci, to zawsze należy pamiętać o tym, żeby je segregować, ponieważ wiele z nich może zostać przetworzone i użyte ponownie.

 

 

To samo można zrobić z opakowaniami, np. słoikami, których zamiast wyrzucać można ponownie używać do wielokrotnego robienia przetworów lub przechowywania różnych rzeczy zwłaszcza w kuchni, takich jak ryż, sól lub kawa. Jeśli masz ochotę na kawę w drodze do pracy również staraj się nie kupować jej gdzieś po drodze w jednorazowym kubku. Zainwestuj w kubek termiczny lub termos i rób kawę w domu. Będzie taka jak lubisz i znacznie tańsza, przez co inwestycja w termos z pewnością się zwróci.

 

 

Również to, co z pozoru może wydawać się już zupełnie bezużyteczne może wcale nie być śmieciem. Stary garnek może być ciekawą doniczką do ogrodu lub na balkon, a szklana butelka po spojrzeniu na nią z innej perspektywy okaże się ozdobnym wazonem. Nawet stare ubrania można wykorzystać ponownie, z bluzki szyjąc torbę na zakupy, a ze swetra poszewkę na poduszkę.

 

 

Na zakupy z własnym opakowaniem

 

 

Również niektóre hipermarkety postanowiły zacząć promować ideę zero waste, należy do nich Carrefour, który we Francji zamierza w maju rozpocząć testowanie rozwiązania polegającego na sprzedaży produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku, które można później oddać do sklepu. Towarami takimi będą np. olej, miód lub różnego rodzaju przyprawy.  Natomiast w Polsce (dokładnie w Bydgoszczy)obecnie już istnieje rozwiązanie pozwalające na pakowanie wędlin, sałatek, mięsa, owoców czy ogórków kiszonych we własne opakowania przyniesione ze sobą z domu. Przyniesione przez siebie pudełka lub słoiki przekazywane są pracownikom sklepu, którzy ważą zakupywane przez klientów produkty.

 

 

Hipermarket oczywiście na tym nie poprzestaje. Do 2020 roku zamierza sprzedawać tylko i wyłącznie torby które pochodzą z recyklingu własnych odpadów, a do roku 2022 zmniejszyć opakowania własnych produktów we wszystkich sklepach swojej sieci. Pierwsze produkty w takich właśnie opakowaniach są już dostępne. Rozwiązania te z pewnością mogą wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

 

 

W inny sposób koncepcję zero waste promuje Lidl, w którym (chwilowo jedynie w Poznaniu) w ostatnim czasie pojawiła się półka „kupuję, nie marnuję” z żywnością przecenioną nawet o 70%. Znaleźć na niej można nadające się do zjedzenia produkty typu warzywa lub owoce, które należy szybko zjeść, lub pieczywo z poprzedniego dnia.

Zaznaczyć należy, że rozwiązania wprowadzone przez te dwa sklepy aktualnie są dopiero w fazie testowej, jednak jeśli się przyjmą z pewnością zostaną wdrożone na szerszą skalę. Niestety aby inicjatywy te objęły całe sieci sklepów potrzebny jest czas – nawet kilka miesięcy.

 

 

Wielu osobom życie w stylu zero waste może wydawać się bardzo trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Często nie mamy nigdzie blisko sklepu, gdzie wszystko można kupić na wagę. Również chodzenie na zakupy z własnymi słoikami jest na pierwszy rzut oka kłopotliwe, ale tak naprawdę warto chociaż spróbować.

 

 

 

 

 

Autor: Agata Ząbek 

 

 

 

Ze słoikiem na zakupy. Nowe rozwiązania 
w dziedzinie kupowania.