O FIRMIE
Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie.
MENU
ADRES
14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8
tel. 737 189 632
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Copyright 2017 | Created with WebWave
28 maja 2018 roku klienci jednej z amerykańskich restauracji pewnej znanej na całym świecie „królewskiej” sieci fast food byli świadkami agresywnego zachowania pracowników wspomnianej restauracji w stosunku do serwowanych w niej hamburgerów. Na szczęście ich reakcje były niemal natychmiastowe. Sytuacja ta, pomimo iż wydaje się nieprawdopodobna, jednak wydarzyła się naprawdę. Ale zacznijmy od początku…
Każdego dnia obchodzimy jakieś święto. Czasem są to święta wszystkim bardzo dobrze znane, jak np. Dzień Matki, Boże Narodzenie czy Walentynki, ale bardzo często (właściwie codziennie) są też święta mniej znane, jak Dzień Kubusia Puchatka – 18 stycznia, Dzień Mostowca – 18 maja, czy Dzień Windowsa – 24 sierpnia. A czy wiesz jakie święto obchodzone jest 28 maja? Jest to Światowy Dzień Hamburgera. Kanapka ta, choć powszechnie uznawana za niezdrową, jest również powszechnie spożywana niemal na całym świecie, w tym również w Polsce. Można powiedzieć, że danie to jest niemal symbolem Ameryki, choć ponoć wywodzi się z Hamburga, który jak wiadomo jest miastem niemieckim.
Na temat skutków częstego spożywania fast foodów powiedziano już bardzo wiele i chyba każdy doskonale je zna, a pomimo tego wielu z nas wiedza ta nie przeszkadza w tym, aby od czasu do czasu (lub niekiedy nawet częściej) zjeść coś niezdrowego, co jednak nam smakuje i co lubimy. Jak się okazuje, lubimy to aż za bardzo.
Relacja opisana na początku to prawda. Pracownicy restauracji naprawdę i celowo miażdżyli bułki swoich klientów, ale nie robili tego złośliwie. Cała akcja była zaplanowana i miała na celu sprawdzenie, w jaki sposób ludzie reagują na przemoc. Badano w jaki sposób zachowują się klienci lokalu na widok zmiażdżonej kanapki oraz w sytuacji, kiedy są oni bezpośrednimi świadkami przemocy wobec dziecka. Reakcje rzeczywiście okazały się wstrząsające.
Aż 95% klientów, którzy wzięli udział w badaniu (a byli to rzeczywiści i przypadkowi klienci restauracji) zareagowali oraz zgłosili pracownikom restauracji fakt „znęcania się” nad kanapką. Niemal za każdym razem ich reakcje, po rozpakowaniu kanapki i stwierdzeniu, że jest ona uszkodzona, były natychmiastowe. Co natomiast zrobili, kiedy ofiarą agresywnego zachowania było dziecko, a nie kanapka?
Niestety jedynie 12% z klientów zareagowało w sytuacji, kiedy byli oni świadkami zastraszania dziecka przez jego rówieśników. Dlaczego dorośli ludzie nie potrafili lub też nie chcieli pomóc dziecku, które było nękane zarówno w sposób fizyczny, jak i emocjonalny?
Badania podają, że aż 30% uczniów na całym świecie jest zastraszanych. Jest to ogromna liczba. Należy zdawać sobie sprawę, że prześladowanie może odbywać się na bardzo wiele sposobów i często nie przybiera, tak jak nam się wydaje, formy jedynie fizycznej. Bez względu na to, czy dzieje się to za pomocą środków werbalnych, relacyjnych, fizycznych czy online, zawsze należy reagować i sprzeciwić się mu.
Sytuacja dzieci w Polsce wcale nie jest lepsza. Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim przeprowadziła Ogólnopolską Diagnozę Problemu przemocy Wobec Dzieci, z której wynika, że aż 48% dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat padło ofiarą przemocy rówieśniczej. Przemoc ta najczęściej miała formę przemocy fizycznej, nieco rzadziej psychicznej, ale bardzo często zdarzały się również napaści zbiorowe (18%). Sprawcami przemocy są zazwyczaj osoby znajome – koleżanki i koledzy. Często jest to powód dla którego młodzi ludzie nie chcą zgłaszać osobom dorosłym tego, iż są prześladowane, dlatego właśnie tak ważne jest to, aby reagować, kiedy jest się świadkiem agresywnego zachowania wobec dziecka.
Autor: Agata Ząbek