O FIRMIE
Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie.
MENU
ADRES
13-230 Lidzbark
Tarczyny 19A
tel. 737 189 632
tel. 737 189 631
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Copyright 2017 | Created with WebWave
Według większości psychoterapeutów to dorośli są odpowiedzialni za problemy dzieci z alkoholem. Bardzo często sięgają oni po alkohol przez presję jaką wywierają na nich rówieśnicy, a także z powodu wzorców jakie rodzice przekazują swoim dzieciom. Oznacza to, że jeśli widzą oni, jak ich rodzice się upijają, sami również mogą bardzo wcześnie zacząć powielać ten schemat. Często zdarza się, że rodzice zamiast uczulać dzieci na szkodliwe działanie alkoholu, sami im go dają tłumacząc to tym, że lepiej żeby spróbowały go przy nich niż na własną rękę. Nie jest to dobre podejście.
Każdy dorosły musi pamiętać o tym, że młody organizm zupełnie inaczej reaguje na alkohol i znacznie szybciej niż organizm dorosły ulega uszkodzeniu oraz szybciej się uzależnia. Niestety młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol spożywany przedwcześnie może m.in. spowolnić wzrost, rozwój psychiczny oraz fizyczny, znacznie utrudnić proces uczenia się czy też zaburzyć kontakty pomiędzy rówieśnikami i rodziną. Bardzo ważną kwestią o której również należy powiedzieć jest to, że młodzież często nie potrafi pić w sposób umiarkowany – nie zna swojej granicy bezpieczeństwa, przez co skutkiem picia może być zaburzenie zdolności prawidłowej oceny rzeczywistości i koordynacji ruchowej, a także zwiększenie podatności na presję rówieśniczą, a ta z kolei może prowadzić do zachowań niebezpiecznych oraz takich, których w przyszłości młody człowiek może się wstydzić.
Do najczęściej wskazywanych przez młodzież powodów dla których sięgają oni po alkohol zaliczyć można:
Chęć dopasowania się do rówieśników
Aby poczuć się dorosłym
Aby pozbyć się uczucia nerwowości i napięcia
Aby poprawić sobie samopoczucie
Chęć pozbycia się uczucia niepewności i nieśmiałości
Żeby złamać zakaz
Dla dobrej zabawy
Z ciekawości
Odpowiedź na to pytanie niemal nasuwa się sama – z nadmiaru wolnego czasu, który niejednokrotnie jest po prostu w nieodpowiedni sposób zagospodarowany. Ponadto duży wpływ na to ma również brak kontroli ze strony rodziców i nauczycieli, a także częste w tym czasie wyjazdy.
Niestety spożywanie alkoholu przez młodych ludzi może stać się przyczyną wielu tragedii, wśród których najczęściej zdarzają się wypadki oraz utonięcia. Ponadto często dochodzi również do przypadków łamania prawa, przypadkowych kontaktów seksualnych, a także sytuacji w których młodzież spożywa narkotyki.
Alkohol jest atrakcyjny, kojarzy się z dorosłością, zmienia świadomość. Rodzice nie powinni w żadnych okolicznościach częstować dzieci alkoholem, unikać sytuacji, kiedy przy nich piją. Powinni także sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje. Zadaniem samorządów jest kontrola punktów z alkoholem pod kątem sprzedaży nieletnim. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi, że ktoś sprzedaje alkohol nieletniemu- podkreśla Jolanta Terlikowska, kierownik Działu ds. Rodziny i Młodzieży PARPA.
Autor: Agata Ząbek
O tym, że w okresie wakacyjnym po alkohol sięga znacznie więcej młodzieży (czy nawet dzieci) wie chyba każdy. Do spożywania alkoholu przyznają się już dwunastoletnie dzieci, a najpopularniejszym trunkiem wśród młodzieży według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest piwo.
Alkohol to najczęściej używana nie tylko przez młodych ludzi substancja psychoaktywna, niestety badania pokazują, że nie jest on zupełnie niedostępny dla osób niepełnoletnich. Wielu nastolatków przyznaje się bowiem do zakończonych powodzeniem prób zakupu alkoholu. Najczęściej dochodzi do nich właśnie w czasie wakacji.