Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum

Skąd wzięła się marchewka?

 

 

Obecnie marchewka w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą, uprawia się ją w całym kraju, ale występuje również w stanie dzikim. Jest ona korzennym warzywem z rodziny selerowatych i pomimo, iż kojarzy nam się głównie z kolorem pomarańczowym, to jednak występuje w wielu innych odmianach, może być np. biała lub fioletowa.

 

 

Dzika marchew najprawdopodobniej trafiła do Polski z terenów dzisiejszego Afganistanu lub Persji, gdzie zaczęto ją uprawiać około 4000 lat temu. Jednak nie była ona wtedy tak smaczna, jak dzisiejsze jej odmiany. Jej smak był bardzo gorzki, a sama marchew była mała i fioletowa i zbyt twarda aby nadawała się do jedzenia. Uprawiano ją więc ze względu na jej liście i nasiona. Dopiero z biegiem czasu udało się wyhodować inne odmiany, zdecydowanie większe i słodsze. Pierwszą z nich była marchew czerwona, którą zaczęto uprawiać w I wieku, a 13 wieków po niej pojawiły się odmiany biała i żółta. Najmłodsza jest marchew, którą najbardziej znamy i lubimy, czyli pomarańczowa, która pochodzi z Holandii i powstała w XVII wieku na życzenie samego króla, który nakazał wyhodowanie odmiany tego warzywa w barwach swojego kraju.

 

Właściwości marchewki

 

Właściwości lecznicze marchewki tworzą witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze z których zdecydowanie najważniejszy jest beta-karoten. Powszechnie wiadomo, że pomaga on w uzyskaniu pięknej opalenizny, ale tak naprawdę ma on znacznie szersze zastosowanie dla naszego organizmu. Przede wszystkim odpowiada za wytwarzanie witaminy A, która ma duży wpływ na nasz narząd wzroku, czyli oko. Poza tym beta-karoten wzmacnia odporność, chroni przed rozwojem nowotworów, wspomaga leczenie trądziku, a także opóźnia proces starzenia.

 

 

Aby nasza skóra wyglądała na pięknie opaloną należy co dzień pić sok z marchwi, jednak trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z jego ilością, ponieważ wtedy zamiast opalonej skóry będziemy mieć marchewkową. Efekt ten nosi nazwę karotenozy lub karotenemii. Również zbyt duża ilość witaminy A w organizmie nie jest zbyt zdrowa, a wręcz toksyczna, a skutkiem tego może być np. powiększona wątroba, nadpobudliwość czy też zaburzenia widzenia.

 

 

Marchewka jest również doskonałym źródłem witaminy B oraz kwasu foliowego przez co wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz trawiennego. Z kolei dzięki dużej zawartości potasu wpływa na regulację ciśnienia krwi. Ma ona też działanie moczopędne, pomaga regulować trawienie, jest niezwykle pomocna w leczeniu niestrawności i zaparć.

 

 

 

Jaką marchewkę wybrać i jak ją jeść?

 

 

Wiemy już, że trzeba jeść marchewkę, ale czym się kierować podczas jej zakupu? Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

  • Trzeba pamiętać, że korzenie powinny być twarde, w miarę proste, gładkie oraz jasne

 

  • Im bardziej pomarańczowy jest kolor marchewki tym więcej zawiera beta-karotenu

 

  • Liście nie powinny być zwiędłe, ale jasne i pierzaste

 

  • Im większy rdzeń marchewki tym jest ona słodsza, bo to właśnie on zawiera cukry

 

 

 

Marchewkę można jeść na wiele różnych sposobów, jednak jeśli spożywamy ją na surowo nie uwalnia ona zbyt wiele beta-karotenu. Ale gdy postanowimy ją ugotować, a do wody dodamy trochę oleju, znacznie poprawimy tym jego uwalnianie. Ponadto można je również ugotować na parze lub upiec w piekarniku, czy nawet zrobić z niej ciasto. Można przyrządzić z niej samodzielne danie lub zastosować jako dodatek. Możliwości jest naprawdę wiele.

 

 

 

Autor: Agata Ząbek

13 września 2018

Czy zdarzyło ci się kiedyś wołać kilkakrotnie na obiad dziecko, które nie reagowało, jak gdyby w ogóle nie było go
w domu, chociaż oczywiste było, że siedzi właśnie zamknięte w pokoju, z którego od czasu do czasu dochodziły głośniejsze lub cichsze dźwięki, a nieraz nawet jakieś bliżej niezrozumiałe słowa? Wchodzisz do pokoju, żeby jednak wyciągnąć dzieciaka na ten obiad, bo przecież zupa stygnie, a poza tym, gdyby nie to i pewnie mógłby tak siedzieć tam kilka dni w ogóle nie jedząc, nie pijąc i nawet nie wychodząc na siku. No więc wchodzisz i co widzisz? Wpatrzone w monitor dziecko ze słuchawkami na uszach, które nerwowo klika na przemian myszką i klawiaturą mówiąc coś nie wiadomo czy do siebie, czy do kogoś, kto również siedzi przed komputerem gdzieś na drugim końcu Polski albo świata. Biedne dziecko, nawet nie może przy tym mrugać, bo przecież może coś w tym czasie przegapić i odejmą mu jakieś punkty czy nie wiadomo co. Znajomy obrazek?

 

Mnóstwo młodych ludzi, a i nie tylko, bo już od dawna dorosłych również, spędza wiele godzin nawet nie tygodniowo, ale dziennie na graniu w gry komputerowe. To źle, czy może wprost przeciwnie?

 

 

W świecie graczy