O FIRMIE
Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie.
MENU
ADRES
13-230 Lidzbark
Tarczyny 19A
tel. 737 189 632
tel. 737 189 631
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Copyright 2017 | Created with WebWave
Stan nietrzeźwości definiuje Kodeks Karny oraz ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Art. 115 § 16 Kodeksu Karnego :
„Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.”
Art. 46 ust 3. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
„Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
2)obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
Warto zwrócić tu uwagę na fakt, że o stanie nietrzeźwości możemy mówić wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi jest wyższa od podanych lub gdy prowadzi do przekroczenia tych wartości. Co to oznacza?
Jeśli zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza jest równa 0,25 mg i nie ma tendencji wzrostowej oznacza to, że nie możemy mówić o tym, że ktoś znajduje się w stanie nietrzeźwości, jeśli zaś prowadzi do przekroczenia tego stężenia, to mamy już do czynienia ze stanem nietrzeźwości.
Od stanu nietrzeźwości różni się on przede wszystkim niższym stężeniem alkoholu we krwi oraz w 1 dm3 wydychanego powietrza. Poniżej przytoczona została jego definicja według ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Art 46 ust. 2. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi :
„Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
Sformułowanie "prowadzi do" odnosi się do wchłaniania alkoholu do organizmu człowieka. Po spożyciu alkoholu jest on początkowo przez pewien czas wchłaniany do krwi i wtedy jego stężenie cały czas rośnie. Osoba spożywająca alkohol w trakcie badania na jego obecność może mieć mniej niż 0,5 promila, jednak jeśli cały czas znajduje się w fazie wchłaniania, wtedy jego stężenie przy powtórnym, późniejszym badaniu będzie wyższe.
W przypadku np. wypadku samochodowego, podczas badania pomimo tego, że początkowy wynik był niższy niż 0,5 promila, należy uznać, że osoba która go spowodowała była nietrzeźwa.