Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
14 maja 2018

Jak często zdarza Ci się, że choć bardzo się starasz, jednak za nic nie potrafisz się skoncentrować? Ile razy zapominasz coś zrobić w domu lub w pracy? Żeby nie zapomnieć zapisujesz na kartce, długopisem którego musisz wcześniej poszukać, bo nie pamiętasz gdzie on jest, a na końcu i tak nie robisz tego co trzeba, bo gdzieś przepadła kartka, na której wszystko było zapisane… Może ten opis jest nieco przesadzony, ale w wielu przypadkach jednak bardzo prawdziwy.

 

 

Wydawać by się mogło, że problemy z pamięcią dotyczą starszych osób, jednak nie jest to prawda. Coraz częściej cierpią z tego powodu również ludzie bardzo młodzi. Co jest tego przyczyną? Najczęściej zmęczenie, ale w niektórych przypadkach może to być również poważna choroba.

 

 

Jak działa nasza pamięć?

 

 

Zjawisko, jakim jest ludzka pamięć oraz to, w jaki sposób człowiek z niej korzysta jest bardzo skomplikowane i nieoczywiste. Najważniejszą rolę odgrywają tu oczywiście komórki nerwowe, które tworzą w mózgu dziesiątki tysięcy połączeń, czyli synaps, które powstają w wyniku impulsów elektrycznych wywołanych przez zewnętrzne bodźce.

 

 

Proces zapamiętywania wcale nie musi być świadomy, jest on bowiem wywoływany przez uczestnictwo człowieka w określonym zdarzeniu i to bez względu na to, czy uważamy je za istotne czy wprost przeciwnie. Ważne jest to, że komórki zapamiętują swoje reakcje na określone bodźce i w przyszłości, kiedy znów się z nim spotkają, ich reakcja będzie taka sama. W ten sposób tworzą się tzw. ślady pamięciowe, które stworzone przez odpowiednio dużą liczbę impulsów stają się trwałe i zostają nam na stałe. Pozbycie się ich jest wtedy niemożliwe.

 

 

Ponieważ komórki nerwowe nie regenerują się ani nie namnażają, dlatego im człowiek jest starszy, tym ich liczba jest mniejsza, a co za tym idzie, również połączenia między nimi stają się słabsze. Oczywiście wszystkie ubytki mogą zostać zrekompensowane przez zdrowe komórki, jednak tylko pod warunkiem, że są one stale pobudzane. Należy więc ciągle ćwiczyć pamięć, za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń, które wcale nie muszą być bardzo skomplikowane i czasochłonne. Może to być np. czytanie, przeprowadzanie dyskusji, rozwiązywanie krzyżówek, zadań matematycznych, ale również bieganie czy spacerowanie, ponieważ ruch wpływa pozytywnie na powstawanie w organizmie czynników chroniących komórki.

 

 

Dlaczego nie pamiętamy?

 

 

Nie ma nic dziennego w tym, że starsze osoby mają gorszą pamięć, co jednak w sytuacji, kiedy kłopoty z pamięcią zaczynamy odczuwać już w wieku lat 30? Wtedy raczej nie można mówić o tym, że przyczyną takiego stanu jest uszkodzenie mózgu, bo jest to mało prawdopodobne. Tutaj za problemy z pamięcią odpowiada upośledzenie przebiegu procesu zapamiętywania, co może być spowodowane takimi czynnikami jak: zmęczenie, stres, zaburzenia snu lub niewystarczająca jego ilość, czy też depresja. Mózg, który jest przepracowany nie może przez dłuższy czas funkcjonować prawidłowo, dlatego zaczynają pojawiać się problemy z przyswajaniem informacji oraz kojarzeniem. Często problemy z koncentracją nie oznaczają wcale problemów zdrowotnych, a to, że czasem zapomnimy gdzie odłożyliśmy np. klucze, może być spowodowane zbyt dużą liczbą obowiązków, które mamy w danym momencie. Wtedy wystarczy jedynie odpocząć, wyspać i zrezygnować z wykonywania obowiązków, które mogą zostać odłożone na później, lub w wykonywaniu których mogą nam pomóc inne osoby.

 

 

Należy tu również wspomnieć o tym, że z problemami z pamięcią i koncentracją zazwyczaj muszą zmagać się osoby, które przyjmują leki o działaniu nasennym czy uspokajającym, a także narkomani i osoby nadużywające alkoholu.

 

 

Jeżeli zauważymy, że w krótkim czasie nasza pamięć bardzo się pogorszyła warto udać się do specjalisty, bo może okazać się, iż są to początki choroby. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie istnieje coś takiego jak lek na pamięć i aby poprawić cokolwiek w tej kwestii będziemy zmuszeni do zmiany aktualnego trybu życia czy też podjęcia odpowiedniej psychoterapii. Rozwiązanie problemów z pamięcią, zwłaszcza tych, które powstały w wyniku przewlekłego stresu wymaga włożenia w to własnego wysiłku.

 

 

Jak poprawić pamięć?

 

 

Przeprowadzono wiele badań naukowych dotyczących pamięci i procesu zapamiętywania, które udowadniają, że istnieje możliwość polepszenia swoich zdolności umysłowych. Na poprawę pamięci składa się jednak bardzo wiele kwestii, z których podstawową jest odpowiednia dieta mózgu oraz wypoczynek. W dalszej kolejności trzeba nauczyć się być uważnym i skoncentrowanym na określonym zadaniu w danej chwili. Bardzo pomocne przy tym może okazać się wcześniejsze przygotowanie miejsca pracy. W miejscu, w którym panuje porządek jest zdecydowanie mniej rzeczy, które mogłyby okazać się złodziejami czasu i rozpraszać naszą uwagę.

 

 

Mówiąc o pamięci bardzo często mamy na myśli po prostu proces zapamiętywania, na który największy wpływ ma to, w jaki sposób zostanie zorganizowany materiał, który należy zapamiętać. I nie ma tutaj znaczenia sama treść materiału, ale raczej to w jaki sposób został on opracowany. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj tzw. łańcuch skojarzeń. W metodzie tej chodzi o to, aby umiejętnie powiązać materiał, który mamy zapamiętać z tą wiedzą, którą już posiadamy. Powiązania te mogą być bardzo różne i nie muszą bazować jedynie na słowach, ważne aby te skojarzenia były jak najbardziej osobiste i budziły w nas emocje, bowiem samo zapamiętywanie jest ściśle związane właśnie z emocjami. Badania naukowe udowodniły, że im silniejsze są przeżycia (zwłaszcza te pozytywne), których człowiek doświadcza, tym więcej szczegółów związanych z danym wydarzeniem jest on w stanie zapamiętać.

 

 

Odżywianie mózgu 

 

 

W ciągu ostatnich lat szczególną uwagę przywiązuje się do tego, jaki wpływ na człowieka, a w szczególności na funkcjonowanie jego mózgu ma racjonalne odżywianie. W bardzo wielu badaniach zwraca się uwagę na procesy rozwoju mózgu już od wczesnego okresu niemowlęcego, poprzez wszystkie późniejsze etapy życia. Okazuje się, że nie tylko pożywienie, ale wszystkie inne substancje, które spożywamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, emocje oraz sposób myślenia. Dostarczanie do organizmu składników odżywczych w odpowiedniej ilości i jakości ma duże znaczenie w procesie kształtowania poziomu intelektualnego człowieka. Dzieci, które nie otrzymują odpowiednio skomponowanych posiłków wykazują niższy współczynnik IQ do momentu, kiedy osiągną wiek szkolny, niż ich rówieśnicy, którzy otrzymują wszystkie niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze.

 

 

Energia, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania struktur mózgu pochodzi właśnie z pożywienia i to ona reguluje procesem wzrostu oraz przemian komórek mózgowych. Toksyny, które również dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem stają się jedną z głównych przyczyn uszkodzeń komórek mózgowych. Może to doprowadzić do zaburzenia zachowań tych komórek oraz być przyczyną wielu schorzeń. To, co jemy ma więc nie tylko pozytywny wpływ na sprawność mózgu, ale również i negatywny. Szczególnie zły wpływ mają na niego produkty charakteryzujące się wysoką zawartością tłuszczu. Warto więc zwracać uwagę na to, co spożywamy, a do tego prowadzić aktywny styl życia polegający na ćwiczeniach lub nawet samych spacerach, gdyż to jaką formę aktywności fizycznej wybierzemy zawsze musi być również dostosowane do naszych możliwości. Ważne, aby było to regularne i abyśmy wykonywali je z odpowiednim zaangażowaniem.

 

 

 

Autor: Agata Ząbek

Pamięć i zapamiętywanie