Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
22 maja 2018

Zapewne nie raz zdarzyło ci się mijać na ulicy, w parku, czy nawet przechodząc obok szkoły młodych ludzi (niekiedy nawet bardzo młodych), którzy palą papierosy. Być może nawet będąc w ich wieku też ci się to zdarzało, ale zapewne częściej w ukryciu przed dorosłymi, niż tak oficjalnie, jak widzisz to dzisiaj. Co takiego mają w sobie papierosy, że młodzi ludzie wciąż po nie sięgają, mimo iż od najmłodszych lat mówi im się o ich szkodliwym wpływie na zdrowie? I dlaczego młodzież miałaby się ich wystrzegać kiedy widzi, że również my – osoby dorosłe, my którzy powinniśmy dawać im przykład, również często nie możemy się bez nich obejść?

 

 

Dlaczego palenie dla bardzo dużej grupy ludzi ma tak ogromny urok i tak wiele plusów, że nie wahają się oni zacząć i nie mogą z tego tak po prostu zrezygnować? Jak osoby palące postrzegane są przez społeczeństwo? Pozytywnie… Negatywnie…. Neutralnie…. Chyba przeważa to ostatnie, ale dlaczego? W końcu każdy z nas wie, że to szkodzi. A może jeśli nigdy nikomu nie zwróciliśmy uwagi na to, że pali w miejscu do tego nie przeznaczonym lub będąc na to zbyt młodym to oznacza, że odbieramy takie osoby pozytywnie? Bo przecież w naszych reakcjach nie ma niczego negatywnego. Czy naprawdę aż tak jesteśmy do tego przyzwyczajeni, że nie zwracamy na to uwagi? Być może.

 

 

Role społeczne

 

 

Pomimo naszej wiedzy o szkodliwości palenia wciąż jest ono bardzo popularne. Zapewne nie ma wśród nas osoby, która nie znałaby przynajmniej jednego palacza (a jeśli jest on tylko jeden…. To nie wieżę w to). Ponadto pierwszy papieros wcale nie wiąże się z czymś przyjemnym, jest wręcz odwrotnie – drapanie w gardle, dziwny smak w ustach…. Do tego od najmłodszych lat jesteśmy informowani o tym, że palenie jest niezdrowe i jest przyczyną wielu chorób. Jest to nawet napisane i zobrazowane na każdej paczce papierosów, ale nawet to nie potrafi skutecznie odstraszyć. Co więc sprawia, że do tego wracamy i wciąż to powtarzamy? Zadziwiać może również fakt, że palenie nigdy nie było kojarzone z czymś złym np. w filmach. Wprost przeciwnie, palący mężczyzna utożsamiany jest z kimś męskim, niezależnym, często wręcz wyobcowanym ale jednak w rezultacie ratującym cały świat bohaterem. Jego żeńskim odpowiednikiem jest wyzwolona, piękna kobieta, która jest przeciwieństwem tych, które spotykamy zazwyczaj w realnym świecie. Czy młodzi ludzie wolą być kimś z przed chwilą wymienionych osób czy raczej kimś przerażonym, przestrzegającym zakazów i ciągle martwiącym się o własne zdrowie?

 

 

Zakaz reklamy a zyski firm tytoniowych

 

 

Od 2005 r. na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej reklamy papierosów są zabronione. Dlaczego więc mogą być one widoczne w sklepach oferujących wyroby tytoniowe? W tej sytuacji luki prawne są chyba dość dużych rozmiarów. Zastanawiać powinien również fakt, że pomimo zakazu oficjalnego reklamowania wyrobów tytoniowych, a nawet dużych nakładów finansowych przeznaczanych na kampanie promujące zdrowy tryb życia i zachęcających do rzucenia palenia, papierosy nadal są bardzo modne, również wśród młodych ludzi.

 

 

Dlaczego wszystkie te obostrzenia, które mają na celu zmniejszenie sprzedaży papierosów nie odnoszą skutku, a jeśli już jakiś odnoszą to przeciwny do oczekiwanego? Amerykański politolog Gideon Doron twierdzi, że wszystkiemu winna jest specyfika reklamy produktów tytoniowych. Dlaczego? Ponieważ wszystkie one tak naprawdę reklamują jeden i ten sam produkt, wytwarzany w ten sam sposób, jedynie pod inną marką. W rezultacie doprowadziło to do tego, że wielkie koncerny tytoniowe, które istniały już wcześniej nieźle sobie radzą obecnie, natomiast nowej i nikomu nieznanej firmie nie opłaca się wejść na rynek. Właściwie nie ma na to żadnych szans, bo jak to zrobić bez reklamy? Więc jak widać czasem brak reklam może być dla firmy korzystny. Powodują, że właściwie nie ma nowej konkurencji, a palić i tak ludzie będą, bo to nie jest coś, co społeczeństwo postrzega negatywnie i otwarcie się temu sprzeciwia. Palenie tytoniu jest akceptowane. Palenie marihuany? Nie.

 

 

Czy nikotyna to narkotyk?

 

 

Narkotyk inicjacyjny – czy wiesz co to znaczy? Zapewne się domyślasz. Od tego się zaczyna… A czy wiesz o tym, że tym właśnie narkotykiem wcale nie jest marihuana (zapewne to pierwsze przyszło ci do głowy), ale właśnie nikotyna? To co powinno każdego przerażać to fakt, że jest ona ogólnie dostępna. To właśnie od alkoholu i papierosów zaczynają się zazwyczaj problemy z narkotykami. Czy jednak to prawda, że dym z marihuany oraz dym tytoniowy wyrządzają takie same szkody dla naszego organizmu?

 

 

Okazuje się, że substancje te nie mają tych samych właściwości i nie są w takim samym stopniu rakotwórcze. Dym marihuany zawiera ponoć substancję przeciwnowotworową, podczas gdy dym nikotynowy może powodować przyspieszenie niektórych procesów rakotwórczych. Ale czy jest dobry dla zdrowia? Raczej nie…

 

 

Musimy pamiętać bowiem, iż paląc marihuanę powodujemy spalanie się materiału roślinnego, co wiąże się z tym, iż płona również wszystkie zawarte w nim chemikalia, także te szkodliwe dla zdrowia. Co jest skutkiem ubocznym  spalania? Oczywiście dwutlenek węgla, tlenek węgla i sadza. I nawet jeśli myślimy, że marihuana może mieć dobry wpływ na zdrowie to niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w akcie spalania zniszczeniu ulega większość cennych związków zawartych w marihuanie.  

 

 

Jak odstawić?

 

 

Odstawić papierosy jest równie trudno co marihuanę. Dlaczego więc jednego możemy używać legalnie, podczas gdy inne jest zabronione? Statystycznie każdy Polak, który decyduje się na rzucenie palenia, podejmuje wcześniej 7-8 bezskutecznych prób, zanim w końcu uda mu się to zrobić. Rzucenie palenia jest niesamowicie trudnym procesem, czasem nawet trudniejszym niż odstawienie alkoholu czy narkotyków. Dlaczego? Ponieważ nikotyna jest jedną z najsilniejszych substancji psychoaktywnych – uzależnia mocno i szybko.

 

 

Dzieci i młodzież już od najmłodszych lat powinni być uświadamiani nie tylko o negatywnych skutkach palenia papierosów, ale również o tym jak trudno jest z tym nałogiem zerwać, dlatego tak duże znaczenie w wychowaniu dzieci ma profilaktyka uzależnień, która (jeśli jest w prawidłowy sposób planowana i realizowana) pozwala uchronić wiele dzieci przed popełnianymi przez nie błędami. Ważne jest, aby podejmować różnego rodzaju działania profilaktyczne, w tym przede wszystkim warsztaty skierowane już do najmłodszych, które mają na celu uchronienie dzieci i młodzieży przed inicjacją palenia tytoniu i późniejszym wejściem w nałóg.

 

 

 

Autor: Agata Ząbek

 

"Palenie" a "palenie"