Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
28 marca 2018

Emocje są istotne dla każdego człowieka, bez względu na jego wiek, status społeczny, wykształcenie czy pochodzenie. Jest to coś, co towarzyszy nam zawsze w każdej sytuacji, ponadto to właśnie one odpowiadają za to, jak wyglądają nasze relacje z otoczeniem. Z tych właśnie względów są one niezwykle ważne i powinno się je w odpowiedni sposób kształtować już od najmłodszych lat.

 

 

 

To właśnie pierwsze lata życia, pomimo iż ich nie pamiętamy, mają wpływ na dalsze funkcjonowanie człowieka. Rozwój emocjonalny zależy w znacznej mierze od tego gdzie i w jakiej atmosferze wychowuje się dziecko, czy ma poczucie bezpieczeństwa, a jego rodzice rozumieją i potrafią zaspokoić jego potrzeby i przejawiają właściwe postawy wychowawcze. Oznacza to, iż poza samą opieką nad dzieckiem i pielęgnacją go powinni okazywać mu swoją miłość i zrozumienie, a także tworzyć ciepłą i rodzinną atmosferę dającą poczucie stabilizacji i spokoju. Podłożem tego jest odpowiedni kontakt między rodzicami a dzieckiem już od pierwszych dni jego życia.

 

 

Czym jest inteligencja emocjonalna

 

 

W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć, że kształcenie u dziecka jego inteligencji emocjonalnej jest rzeczą konieczną. To, że dziecko jest mądre, zdolne i potrafi logicznie myśleć nie zagwarantuje mu, że w przyszłości odniesie sukces w pracy i życiu prywatnym, ponieważ to właśnie dzięki emocjom człowiek potrafi poradzić sobie z sytuacją stresującą i dużo szybciej potrafi dostosować się do nowych sytuacji. Już od najwcześniejszych lat życia dziecka powinno się dbać o to, aby nauczyło się ono rozpoznawać oraz radzić sobie z emocjami własnymi oraz innych, a także rozumieć i przewidywać przyczyny i motywy zachowań, które obserwuje.

 

 

Rodzice muszą pamiętać o tym, jak ważne są rozmowy z dzieckiem na temat jego uczuć, obaw czy wątpliwości. Pomimo tego, iż każdy człowiek jest w mniejszym lub większym stopniu wrażliwy i empatyczny, to jednak cechy te powinny być u dzieci rozwijane. Technik oraz narzędzi do tego jest bardzo dużo, jednak pamiętać należy, że podstawowym działaniem rodziców zawsze powinna być rozmowa. Należy otwarcie rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, swoich i jego, o lękach i przyczynach ich powstawania, a także ogólnych zasadach jakimi rządzi się świat. Na pewno pomoże to dziecku w zrozumieniu otaczającej go rzeczywistości, radzeniu sobie z problemami jakie spotka na swojej drodze oraz rozbuduje u niego inteligencję emocjonalną. Bardzo przydatna może również okazać się specjalistyczna literatura, która przeznaczona jest dla najmłodszych.

 

 

Kształtowanie inteligencji emocjonalnej

 

 

Istnieje bardzo duża liczba technik inteligencji emocjonalnej, które rodzice mogą samodzielnie wdrażać z dziećmi w domu. Ważne jest, aby połączyć przy tym elementy zabawy oraz przykłady sytuacji, które zdarzają się w życiu codziennym. Można zadawać dziecku przy tym pytania dotyczące tego, jak czułoby się ono lub co zrobiło w podobnej sytuacji. To samo można zrobić podczas czytania bajek. Często zdarza się, że zniechęcamy się do czytania dziecku, ponieważ często przerywa nam ono i zadaje mnóstwo pytań. Zachowanie takie jest czymś normalnym i nie powinniśmy wtedy zbywać dziecka swoimi odpowiedziami, ani też próbować go uciszać. Wprost przeciwnie, należy rozbudzać w dziecku ciekawość świata, ponieważ w ten sposób możemy stymulować rozwój jego inteligencji emocjonalnej.

 

 

Bardzo ważne jest również, aby nauczyć dziecko tego, że nie każdy jest idealny – ludzie mają swoje wady, ale nie jest to nic złego, to normalne. Dziecko powinno wiedzieć, że każdy, ono również, może popełniać błędy. Nie można wymagać od dziecka więcej, niż jest ono w stanie osiągnąć, ponieważ to może doprowadzić do niepotrzebnego stresu i wprowadzić w jego życie atmosferę napięcia, a to z kolei nie wpływa korzystnie na jego rozwój. Z drugiej strony jednak trzeba wykształtować w nim również wytrwałość. Ważne jest również to, aby dawać mu swoje wsparcie w trudnych sytuacjach, kiedy nie wszystko mu wychodzi. Dziecko powinno również nauczyć się prosić o pomoc, aby wiedziało, że każdy, nawet największy problem ma swoje rozwiązanie.

 

 

Poza zachęcaniem dziecka do poznawania świata który je otacza, ważne jest również aby poznawało ono nowych ludzi, ponieważ to pomaga mu rozwinąć zdolności interpersonalne, które również mają duży wpływ na inteligencję emocjonalną.

 

 

 

Autor: Agata Ząbek

Inteligencja emocjonalna dziecka