Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
10 marca 2023

Coraz częściej wśród młodzieży, a nawet również i dzieci zaobserwować można, że nadmiernie używają telefonów komórkowych, czasem w sposób który uznać można za uzależnienie. Problem ten staje się coraz bardziej powszechny i zauważyć go można niemal na każdym kroku, również w szkole.

 

 

Skala zjawiska

 

 

Do niedawna wystarczyło, aby uczniowie przestrzegali zasad wyznaczonych przez nauczycieli i wyciszali telefony podczas lekcji. Niestety obecnie jest to już niewystarczające, ponieważ coraz częściej zdarza się, że niektórzy uczniowie, pomimo wyciszonego telefonu, jednak go używała, w różny sposób tłumacząc swoje zachowanie po tym, jak zostali zauważeni przez nauczyciela. Problem ten nie dotyczy tylko i wyłącznie szkoły, podobnie jest w domu. Rodzicom coraz trudniej jest rozmawiać z dziećmi, często nie mają możliwości nawet spędzić z nimi trochę czasu, bez konieczności słuchania dźwięków wiadomości wydobywających się z telefonu.

 

 

Nie zapominajmy jednak o tym, że dzieci często biorą przykład z dorosłych i powielają zachowania, które mogą u nich zaobserwować. Nie tylko dzieci wolą rozmawiać ze sobą przez telefon czy za pomocą różnego rodzaju komunikatorów niż wyjść z domu i porozmawiać osobiście, dorośli robią dokładnie to samo.

 

 

Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP a ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm” aż co trzeci nastolatek (12-19 lat)nie wyobraża sobie, że mógłby spędzić jeden cały dzień bez telefonu. Taki sam wynik uzyskano przy pytaniu o to, co młodzi ludzie zrobiliby, gdyby okazało się, że wyszli z domu bez telefonu – co trzeci z badanych na pewno by po niego wrócił. 60% badanych nastolatków przyznało się do tego, że korzysta z telefonu podczas lekcji, a 18% z nich robi to nawet w czasie trwania sprawdzianów i klasówek. Nieco lepiej sytuacja wygląda podczas rodzinnych obiadów, w trakcie których z telefonu korzysta 44% badanej młodzieży.

 

 

Objawy uzależnienia od telefonu

 

 

Nie można jednak mówić, że telefon jest czymś złym i powinno zabronić się korzystania z niego. Pomimo tego, że coraz więcej osób używa telefonu w sposób szkodliwy, to jednak spełnia on bardzo wiele pożytecznych funkcji. Trzeba jedynie pamiętać, aby wykorzystywać go w sposób racjonalny i uważać, aby nie przeoczyć momentu, w którym czas spędzony z komórką w ręce zacznie być niepokojąco długi. Jeśli nasze dzieci niemal każdą wolną chwilę spędzają przy telefonie i nawet w nocy potrafią wstać, żeby sprawdzić czy nie mają nowych wiadomości, to najwyższy czas aby zareagować. Musimy też pamiętać o tym, że u dzieci uzależnionych od telefonu występuje jeszcze szereg dolegliwości somatycznych, do których zaliczyć można: bóle głowy, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji oraz niekontrolowane wybuchy agresji, zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy dziecku odebrać telefon.

 

Formy uzależnień

 

 

Ponieważ telefon może spełniać wiele różnorodnych funkcji i obecnie nie służy już tylko i wyłącznie do wysyłania SMSów i wykonywania połączeń, dlatego też uzależnienie od telefonu może przybierać wiele bardzo różnych form, do których zaliczyć możemy:

 

  • Uzależnienie od wysyłania SMSów – osoby zmagające się z tym problemem odczuwają ciągły przymus wysyłania nowych wiadomości, a od ich liczby w danym dniu może nawet zależeć ich nastrój.

 

  • Uzależnienie od kupowania nowych modeli – osoby uzależnione wydają bardzo duże sumy na nowe modele telefonów, które potrafią zmieniać nawet kilka razy w roku, ponadto na bieżąco śledzą również nowości pojawiające się na rynku telefonii komórkowej.

 

  • Gracze – osoby, których dotyczy ta forma uzależnienia wykorzystują telefon głównie po to, aby grać w zainstalowane w telefonie gry. Aparat telefoniczny jest dla nich jak konsola do gier.

 

  • SWT – skrót ten oznacza „syndrom wyłączonego telefonu”, a osoby które się z nim zmagają odczuwają niepokój i dyskomfort w sytuacji, jeśli choć na krótką chwilę wyłączą swój telefon. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji zazwyczaj mają przy sobie dodatkową baterię.

 

 

Skutki uzależnienia od telefonu

 

 

Bardzo często występującym następstwem fonoholizmu jest wycofanie się osób uzależnionych z życia w realnym świecie, unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi i zamykanie się w czterech ścianach własnego domu, gdzie uzależnienie tylko się pogłębia. Często problem ten może być w ogóle nie zauważony przez innych, ponieważ osoby których dotyczy zaniedbują kontakty z rodziną i przyjaciółmi, a równocześnie mogą być bardzo aktywni w mediach społecznościowych, gdzie mają mnóstwo znajomych. Trzeba również pamiętać, że w sytuacji, kiedy zaczynamy ograniczać kontakty międzyludzkie do tych jedynie wirtualnych, możemy stracić zdolność do posługiwania się oraz odczytywania ekspresji emocjonalnych.

 

Fonoholizm - o uzależnieniu od telefonu