Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
12 października 2018

Mało kto wie, że obchodzimy go 28 października i warto wykorzystać ten fakt na to, żeby poświecić wtedy choć kilka minut dla siebie, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Obecnie tempo życia, jakie wielu z nas (być może nawet większość) prowadzi powoduje, że coraz częściej mamy problemy z nerwami. Ich objawy mogą być różne, często zaliczyć do nich można kłopoty ze snem, roztargnienie, wybuchy złości (zwłaszcza w sytuacjach na które zupełnie nie mamy wpływu), zaburzenia odżywiania, stany lękowe i inne podobne. Warto więc od czasu do czasu postarać się o chwilę odpoczynku od stresów i wykształcić w sobie umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami wzbudzającymi w nas zdenerwowanie
i napięcie,  aby wzmocnić swoje nerwy.

 

 

Reakcja na stres

 

 

Stresować można się z naprawdę wielu powodów ale niezależnie od nich reakcje na nie u każdego są bardzo zbliżone, a należeć do nich mogą między innymi: przyspieszona akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego czy płytki oddech. Kiedy zaczynamy odczuwać napięcie, do serca oraz mięśni dostarczana jest zwiększona ilość tlenu oraz glukozy. Dzieje się tak ponieważ w niebezpiecznej z punktu widzenia naszego organizmu sytuacji, powinniśmy być gotowi do ewentualnej obrony, czy też ucieczki. Wiele lat temu taka właśnie reakcja mogła być jak najbardziej uzasadniona, dziś jednak najwięcej przyprawiających o stres sytuacji dotyczy zupełnie innych okoliczności i zdecydowanie nie wymaga od nas ucieczki. Pomimo znacznych zmian jakie odbyły się w otaczającym nas świecie, organizm ludzki nie zmienił się aż tak bardzo.

 

 

Gdyby w czasie poczucia zagrożenia dało się po prostu uciec, z pewnością byłoby to korzystniejsze dla naszego zdrowia, jednak nie zawsze można tak zrobić. Bywają sytuacje, w pracy lub w domu, podczas których z uczuciem stresu zmuszeni jesteśmy zmagać się przez wiele dni lub niekiedy nawet tygodni, a to skutkuje naprawdę dużą liczbą szkodliwych dla nas następstw.  Nie chodzi tu już tylko o zmniejszenie poczucia zadowolenia z życia, czy gorszego funkcjonowania w otoczeniu, ponieważ naukowcy oraz lekarze uważają, że nawet 80% chorób na które zapadamy może być właśnie skutkiem stresu, a dotyczy to zwłaszcza tych związanych z kondycją psychiczną, układem krążenia oraz układem pokarmowym.

 

 

Pierwszym lekarzem, który powiązał wiele rodzajów chorób właśnie ze stresem był dr Hans Selye (badaniom nad stresem poświęcił 50 lat, był również 10 razy nominowany do Nagrody Nobla).  Stwierdził on, że szereg szkodliwych konsekwencji dla zdrowia spowodowanych jest niewydajnością tzw. syndromu adaptacji w nieprzyjaznych lub wrogich okolicznościach, dlatego tak ważne jest aby znaleźć dla siebie indywidualny, tzn. dopasowany do nas i naszych potrzeb sposób rozładowania napięcia chronicznego.

 

 

 

Jak rozładować stres?

 

 

Najważniejsze jest to, aby na początku znaleźć i zrozumieć przyczyny stresu, ponieważ tylko wtedy będzie można go ograniczyć, a w niektórych sytuacjach być może wyeliminować. Nie jest możliwe to, żeby zupełnie przestać go odczuwać, bo tak samo jak wiele innych emocji również on jest nam potrzebny, ale na pewno nie w nadmiarze. W momencie, kiedy zaczyna on przeszkadzać i utrudniać życie czy funkcjonowanie w społeczeństwie konieczne jest poznanie jego źródeł i znalezienie rozwiązania dla swojego problemu. Czasem to rozwiązanie może okazać się bardzo proste, a innym razem jest na tyle trudne, że przez dłuższy czas nie umiemy go odnaleźć i wtedy najlepsza jest chwilowa chociaż akceptacja sytuacji lub spojrzenie na nią z innej perspektywy. Ważne jest też aby nie powielać schematów, które okazują się nieskuteczne w sytuacji zdenerwowania.

 

 

Czasem najprostsze rozwiązania mogą okazać się najskuteczniejsze i być może wystarczy po prostu wyjść na spacer? Światło słoneczne jest bardzo dobrym i przede wszystkim skutecznym lekarstwem na różnego rodzaju lęki i niepokoje, dlatego nawet krótkie ale regularne spacery mogą szybko pomóc w odbudowaniu gospodarki emocjonalnej. Ruch również jest bardzo ważny, ponieważ poza niewątpliwym dobrym wpływem na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej polepsza również samopoczucie, dzięki przypływowi endorfin, który spowodowany jest wysiłkiem fizycznym. Kolejną ważną kwestią jest właściwe odżywianie się. Należy zwiększyć liczbę warzyw i owoców wchodzących w skład naszego codziennego jadłospisu, gdyż wiele z nich może pomóc w obniżeniu stresu. Pomidory, szpinak czy banany ułatwią regulację ciśnienia, natomiast seler czy kapusta ułatwią produkcję serotoniny, która może poprawić nam humor.

 

 

Poziomu stresu nie da się jednak obniżyć kiedy nie dba się o regularny i odpowiednio długi sen. Nie należy skracać liczby godzin snu do koniecznego minimum na rzecz innych obowiązków, ale też nie można z nim przesadzać i przesypiać całej nocy i połowy dnia. Pomóżmy organizmowi wypocząć i starajmy się zasypiać i budzić o stałych porach.

 

 

Ponoć nadmiernego stresu może doświadczać nawet 97% Polaków, jest to naprawdę o wiele za dużo. Musimy więc nauczyć się włączać do naszego codziennego życia relaks, który pozwoli naszemu organizmowi się zregenerować, wyciszyć negatywne emocje i uporządkować myśli.

 

 

Autor: Agata Ząbek 

 

 

Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów