Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
14 listopada 2019

Dziecko i internet

Żyjemy w czasach w których internet stał się nieodłączną częścią życia większości ludzi. Z pewnością młodzi ludzie nie wyobrażają sobie tego, w jaki sposób mogliby bez niego funkcjonować, jednak również coraz większość osób starszych doskonale odnajduje się w sieci i bez problemu korzysta z takich oferowanych przez niego usług jak dostęp do bankowości internetowej, portali społecznościowych czy maila oraz wielu innych. Z reguły dorośli nie mają problemu z tym, aby wykorzystywać jego możliwości w zdrowy i racjonalny sposób (choć zdarzają się wyjątki), niestety wśród dzieci sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż wiele z nich bez internetu nie wyobraża sobie nawet jednego dnia. Ułatwia im to fakt, iż w odróżnieniu od tego co było jeszcze kilka lat temu, obecnie dostęp do niego jest znacznie łatwiejszy i tańszy. Z tego właśnie powodu nadmierne korzystanie z internetu stało się w dzisiejszych czasach bardzo dużym problemem społecznym.

 

 

W jaki sposób polskie dzieci korzystają z internetu

 

 

 

Według badania EU Kids Online wynika, że w Polsce codziennie lub prawie codziennie z internetu może korzystać aż 98% dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat. 20% badanych przyznało, że najczęstszym powodem niedojadania przez nich posiłków lub niewysypiania się jest właśnie surfowanie po sieci. Aż 35% przyznało, że internet w niekorzystny sposób wpływa na to, jak wyglądają ich relacje z przyjaciółmi oraz rodziną, z kolei 30% w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do internetu odczuwa znaczny dyskomfort. Psychologowie zwracają również uwagę na to, że zbyt duża ilość czasu spędzona na korzystaniu z sieci niekorzystnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Gry komputerowe, a dokładniej szybkie tempo w jakim się toczą, bardzo często sprawiają, że dzieci uzależniają się od towarzyszących im silnych emocjom.

 

 

Najczęstsze objawy uzależnienia od internetu

 

 

 

Jeśli u dziecka zauważyć można, że zaczyna mieć problemy z koncentracją, często bywa niewyspane, ma coraz gorsze wyniki w nauce, zaniedbuje swoje obowiązki oraz relacje z przyjaciółmi, czy też zrezygnowało ze swoich dotychczasowych zainteresowań, a coraz więcej czasu poświęca na korzystanie z internetu, może być to oznaką, że nie potrafi już kontrolować czasu, jaki na co dzień spędza w sieci. Nie są to jednak jedyne objawy uzależnienia od internetu, dlatego warto obserwować zachowanie swojego dziecka.

 

 

Badania potwierdzają, że najbardziej narażeni na uzależnienie są nastolatki oraz młode osoby dorosłe, które często z tego powodu zaniedbują swoje obowiązki w szkole oraz w pracy. Dzieje się tak znacznie częściej niż w przypadku starszych i znacznie bardziej dojrzałych osób, u których również stwierdzono to samo uzależnienie. Przyczyną tego najpewniej jest fakt, iż dzieci oraz młodzież, których mózg wciąż się rozwija, bez trudu są w stanie przyzwyczaić się do szybkiej i krzykliwej grafiki, która wykorzystywana jest przez internet. Niestety konsekwencją tego mogą stać się problemy w zachowaniu, takie jak np. niecierpliwość.

 

 

Walka z uzależnieniem, tak jak w każdym innym przypadku bywa trudna i długa, a terapia jest bardzo podobna do tej, jaka przeprowadzana jest u osób np. z chorobą alkoholową. Zaleca się więc, aby zwracać na dziecko dużą uwagę, ponieważ lepiej i znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

 

 

Autor: Agata Ząbek