Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

13-230 Lidzbark
Tarczyny 19A

tel. 737 189 632

tel. 737 189 631

 

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
14 listopada 2019

Dziecko i internet

Żyjemy w czasach w których internet stał się nieodłączną częścią życia większości ludzi. Z pewnością młodzi ludzie nie wyobrażają sobie tego, w jaki sposób mogliby bez niego funkcjonować, jednak również coraz większość osób starszych doskonale odnajduje się w sieci i bez problemu korzysta z takich oferowanych przez niego usług jak dostęp do bankowości internetowej, portali społecznościowych czy maila oraz wielu innych. Z reguły dorośli nie mają problemu z tym, aby wykorzystywać jego możliwości w zdrowy i racjonalny sposób (choć zdarzają się wyjątki), niestety wśród dzieci sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż wiele z nich bez internetu nie wyobraża sobie nawet jednego dnia. Ułatwia im to fakt, iż w odróżnieniu od tego co było jeszcze kilka lat temu, obecnie dostęp do niego jest znacznie łatwiejszy i tańszy. Z tego właśnie powodu nadmierne korzystanie z internetu stało się w dzisiejszych czasach bardzo dużym problemem społecznym.

 

 

W jaki sposób polskie dzieci korzystają z internetu

 

 

 

Według badania EU Kids Online wynika, że w Polsce codziennie lub prawie codziennie z internetu może korzystać aż 98% dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat. 20% badanych przyznało, że najczęstszym powodem niedojadania przez nich posiłków lub niewysypiania się jest właśnie surfowanie po sieci. Aż 35% przyznało, że internet w niekorzystny sposób wpływa na to, jak wyglądają ich relacje z przyjaciółmi oraz rodziną, z kolei 30% w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do internetu odczuwa znaczny dyskomfort. Psychologowie zwracają również uwagę na to, że zbyt duża ilość czasu spędzona na korzystaniu z sieci niekorzystnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Gry komputerowe, a dokładniej szybkie tempo w jakim się toczą, bardzo często sprawiają, że dzieci uzależniają się od towarzyszących im silnych emocjom.

 

 

Najczęstsze objawy uzależnienia od internetu

 

 

 

Jeśli u dziecka zauważyć można, że zaczyna mieć problemy z koncentracją, często bywa niewyspane, ma coraz gorsze wyniki w nauce, zaniedbuje swoje obowiązki oraz relacje z przyjaciółmi, czy też zrezygnowało ze swoich dotychczasowych zainteresowań, a coraz więcej czasu poświęca na korzystanie z internetu, może być to oznaką, że nie potrafi już kontrolować czasu, jaki na co dzień spędza w sieci. Nie są to jednak jedyne objawy uzależnienia od internetu, dlatego warto obserwować zachowanie swojego dziecka.

 

 

Badania potwierdzają, że najbardziej narażeni na uzależnienie są nastolatki oraz młode osoby dorosłe, które często z tego powodu zaniedbują swoje obowiązki w szkole oraz w pracy. Dzieje się tak znacznie częściej niż w przypadku starszych i znacznie bardziej dojrzałych osób, u których również stwierdzono to samo uzależnienie. Przyczyną tego najpewniej jest fakt, iż dzieci oraz młodzież, których mózg wciąż się rozwija, bez trudu są w stanie przyzwyczaić się do szybkiej i krzykliwej grafiki, która wykorzystywana jest przez internet. Niestety konsekwencją tego mogą stać się problemy w zachowaniu, takie jak np. niecierpliwość.

 

 

Walka z uzależnieniem, tak jak w każdym innym przypadku bywa trudna i długa, a terapia jest bardzo podobna do tej, jaka przeprowadzana jest u osób np. z chorobą alkoholową. Zaleca się więc, aby zwracać na dziecko dużą uwagę, ponieważ lepiej i znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

 

 

Autor: Agata Ząbek