Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum
19 marca 2018

Internet niewątpliwie przysłużył się ludzkości i znacznie ułatwił życie. Trudna praca domowa – sprawdzasz w necie, nie wiesz co zrobić na obiad – sprawdzasz w necie, nudzisz się i chcesz coś ciekawego obejrzeć lub poczytać – włączasz komputer, obecnie to samo robi się nawet w sytuacji, kiedy chcesz porozmawiać lub „spotkać się” ze znajomym czy poznać nowe osoby. Wszystko to jest możliwe bez wychodzenia z domu. Pomimo tych wymienionych tutaj i wielu innych korzyści płynących z korzystania z Internetu, ma on również swoją ciemną stronę. Tak jak i w prawdziwym życiu, również w sieci można spotkać się z negatywnymi emocjami, a nawet przemocą.

 

 

Cyberprzemoc - czym jest?

 

 

Obecnie dostęp do Internetu jest niemal nieograniczony, korzystają z niego nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci – kiedy chcą i gdzie chcą. Do korzystania z Internetu nie jest już potrzebny komputer, wystarcza zwykły telefon, który posiada bardzo wiele dzieci. Dajemy im telefony po to, aby mniej się o nie martwić, bo mając je przy sobie dzieci są bezpieczniejsze. Ale czy na pewno?

 

 

Ogólnodostępne technologie informacyjne narażają swoich użytkowników, szczególnie tych najmłodszych na bardzo wiele niebezpieczeństw. Najczęściej spotkać można się z przemocą, która w przypadku mass mediów ma swoją nazwę – cyberprzemoc. Jej ofiarami bardzo często padają właśnie młodzi ludzi, ale niepokojące jest to, że są oni również sprawcami agresji. Tego rodzaju przemoc niewątpliwie budzi mnóstwo kontrowersji, ponieważ nadal nie do końca wiadomo jakie są jej przyczyny oraz co kieruje ludźmi, którzy posuwają się do tego rodzaju działań.

 

Cyberprzemoc wciąż rozwija się w zatrważająco szybkim tempie, czego przyczyną może być ciągłe poczucie anonimowości w sieci, szybkie rozprzestrzenianie się informacji na ogromną skalę, a także ogólny dostęp do technologii informacyjnych. Cokolwiek wrzucimy do Internetu, prawdopodobnie zostanie tam na zawsze, ponadto pomimo tego, iż w sieci nikt nie jest anonimowy, jednak identyfikacja osoby zamieszczającej określone treści często jest procesem trudnym i długotrwałym. To wszystko sprawia, że poziom kontroli społecznej nad Internetem nadal jest niewielki, w związku z czym krzywda wyrządzana jego użytkownikom, a w szczególności dzieciom może nawet nie zostać dostrzeżona.

 

 

Najczęściej występujące formy cyberprzemocy to: wyzywanie, nękanie, szantażowanie, ale także groźby oraz działania polegające na publikowaniu zdjęć, filmów i informacji, które mogłyby ośmieszać czy skompromitować  osoby, których dotyczą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cyberprzemoc to również robienie zdjęć czy nagrywanie filmów bez zgody odpowiednich osób, a także podszywanie się pod kogoś innego (zwłaszcza jeśli działa się na jego niekorzyść). Wszystkie te działania są zazwyczaj realizowane za pomocą stron internetowych, serwisów społecznościowych, poczty elektronicznej, różnego rodzaju komunikatorów, blogów, grup oraz forów dyskusyjnych.

 

 

Ofiary i sprawcy cyberprzemocy

 

 

 

Cyberprzemoc niestety zazwyczaj dotyka dzieci i młodzież, a według badań może się z nim zmagać nawet połowa młodych internautów. Dzieje się tak ponieważ nie zawsze są oni świadomi, że tego rodzaju zachowania w sieci nie powinny mieć miejsca, a także nie wiedzą jak się bronić przed atakami ze strony innych. Najczęściej powoduje to u nich strach, irytację, lęk oraz zawstydzenie. Dlatego właśnie młodzi internauci nie chcą informować osoby z najbliższego otoczenia o tym, że mają problemy. Jeżeli już szukają pomocy, to zazwyczaj u rówieśników, którzy często nie wiedzą jak pomóc. Rodzice oraz pedagodzy najczęściej o takich sytuacjach dowiadują się jako ostatni.

 

 

Sprawcy cyberprzemocy nie mogą i nie powinni czuć się bezkarni w sieci, o czym należy mówić. Dane adresatów informacji w Internecie są możliwe do sprawdzenia chociażby za pomocą e-maila, billingów, jak również różnego rodzaju plików (tekstowych, dźwiękowych lub graficznych). Ponadto dane dotyczące nadawcy określonej treści można uzyskać za pomocą serwerów dostawców usług internetowych, systemów telekomunikacji, serwerów proxy czy też komputerów oraz telefonów komórkowych. Bardzo dużą rolę odgrywa tu IP, czyli adres protokołu internetowego, dzięki któremu można połączyć urządzenie z jego użytkownikiem.

 

 

W odniesieniu do najmłodszych dzieci problem ten jest dość skomplikowany, bez względu na to, czy dziecko jest sprawcą czy ofiarą cyberprzemocy. Dzieci często nie mają świadomości odnośnie tego, jak bardzo mogą skrzywdzić drugą osobę poprzez publikację niekorzystnych dla niej treści. Będąc ofiarą cyberprzemocy również nie wiedzą jak mogą sobie poradzić z tym problemem, a ze względu na uczucie wstydu, które jest z tym związane, nie chcą rozmawiać na ten temat z osobami dorosłymi.

 

 

Jak przeciwdziałać cyberprzemocy?

 

 

Najbliższe otoczenie dziecka odgrywa bardzo dużą rolę  w przeciwdziałaniu cyberprzemocy, dlatego właśnie zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni starać się podejmować działania profilaktyczne oraz interweniować zawsze w sytuacji, kiedy nawet mają podejrzenia, że dziecko może być ofiarą (lub też sprawcą) cyberprzemocy.

Młodzi ludzie zazwyczaj nie mają świadomości tego, że ich zachowania mogą być odmianą przemocy, czy nawet przestępstwa, ponadto są przekonani, że w sieci pozostają oni anonimowi. Z kolei najmłodsze ofiary cyberprzemocy często nie potrafią lub nie chcą rozmawiać o swoich problemach z dorosłymi, bo nie mają do nich zaufania lub nie wiedzą do kogo dokładnie mogą się udać aby swoje problemy rozwiązać. Jest to problem, który wbrew pozorom dotyczy przede wszystkim dorosłych.

 

 

Rodzice zazwyczaj są przekonani o tym, że właściwie wychowują swoje dzieci, jednak zdarza się, że niewystarczająco lub w niewłaściwy sposób interesują się dziećmi. Bardzo często osoby dorosłe nie potrafią przekazać dzieciom czego powinny się obawiać i na co zwracać uwagę, dlatego tak ważne jest ich aktywne włączenie w realizowane przez gminę czy szkołę działania profilaktyczne.  

 

 

Autor: Agata Ząbek

Cyberprzemoc zagrożeniem dla dzieci i młodzieży