Sprawdź naszą politykę prywatności

O FIRMIE

Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się zespołem profesjonalistów, posiadających pasję i doświadczenie w tym, co robią. Dbamy o to, aby stale się rozwijać i podnosić nasze standardy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować usługi na naprawdę wysokim poziomie. 

MENU

ADRES

14-200 Iława
ul. Gdańska 10/8

tel. 737 189 632

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

hullo wycieczki szkolne, kolonie, zielone szkoły, poznaj polskę
hullo
domeritum

Alkohol w Polsce

 

 

 

W naszym kraju, jak powszechnie wiadomo alkohol dostępny jest od 18 roku życia. Nie brakuje jednak głosów proponujących zmiany w tej kwestii. Bardzo dużo nie tylko poszczególnych ludzi, ale również instytucji postuluje, aby alkohol kupić mogły jedynie te osoby, które ukończyły 21 lat. W ostatnich latach zauważyć można, że wiek inicjacji alkoholowej znacznie się obniżył, na co wskazują również przeprowadzane systematycznie badania. Młodzi ludzie nie tylko chętniej sięgają po napoje alkoholowe, ale również znacznie szybciej niż osoby starsze mogą się od nich uzależnić. W związku z powyższym podniesienie progu wiekowego wydaje się być jak najbardziej uzasadnione, gdyż powinno się chronić każdy młody organizm przed szkodliwymi dla niego efektami nadmiernego spożycia alkoholu.

 

 

Bardzo dużą rolę odgrywają tu również osoby sprzedające napoje alkoholowe, gdyż spoczywa na nich bardzo duża odpowiedzialność i często to od nich zależy czy młody człowiek będzie mógł napić się alkoholu czy nie. Sprzedawcy napojów alkoholowych każdorazowo, kiedy widzą młodą osobę powinni, a nawet muszą zadać pytanie o dowód osobisty aby upewnić się, że ich klienci rzeczywiście mają prawo do zakupu alkoholu. Pytanie to powinno paść w stosunku do każdej młodo wyglądającej osoby i to nie tylko takiej, która „na oko” z pewnością nie jest pełnoletnia. Jeśli z butelką alkoholu przy kasie stoi młody człowiek wyglądający na lat ok. 20 to tak naprawdę również nie możemy mieć pewności czy nie jest to osoba młodsza. Sprzedawcy napojów alkoholowych powinni wiedzieć, że pytanie o dowód osobisty jest nie tylko ich prawem, ale wręcz obowiązkiem. Osoby prowadzące punkty sprzedaży napojów alkoholowych oraz ich pracownicy mają możliwość uczestniczenia w organizowanych przez większość urzędów gmin lub miast szkoleniach sprzedawców napojów alkoholowych na których informowani są o swoich prawach, obowiązkach oraz konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów prawa. Warto skorzystać z oferty tego rodzaju szkoleń.

 

 

Nawet jeśli granica wieku od kiedy młodzi ludzie będą mogli nabyć alkohol zostałaby przesunięta z pewnością nie rozwiązałoby zupełni problemu, jakim jest spożywanie alkoholu przez młodzież, ale mogłoby wpłynąć na jego zmniejszenie. Konieczne jest więc podejmowanie również działań z zakresu prewencji, takich jak na przykład edukacja – ta w domu oraz ta w szkole. Sama zmiana ustawy nie wystarczy, trzeba również zmienić sposób myślenia. W ostatnich latach w szkołach coraz częściej organizuje się różnego rodzaju warsztaty dla uczniów oraz rodziców, które uświadamiają już młodym dzieciom jaki jest wpływ alkoholu na organizm, jak bardzo jest on szkodliwy. Dużą wagę na warsztatach profilaktycznych przykłada się również do tego, żeby przekazać młodym ludziom odpowiednie wzorce zachowań, aby mogli w pełni świadomie podejmować odpowiednie decyzje. Jeśli postawimy na edukację, może okazać się, że zmiany w prawie są zupełnie niepotrzebne.

 

 

 

 

Autor: Agata Ząbek 

13 lutego 2019

Istnieje wiele różnych rodzajów alkoholi, niektóre są ogólnodostępne wszędzie, na całym świecie, a inne można nabyć tylko i wyłącznie w określonym regionie, czy nawet miejscowości. Tym alkoholem, który występuje najczęściej i do tego niemal wszędzie jest piwo. Pomimo tego, że można go nabyć na całym świecie wcale nie jest to takie proste w każdym przypadku, ponieważ jest to napój zawierający alkohol, dlatego zasady i warunki jego sprzedaży regulowane są odpowiednimi aktami prawnymi. W Polsce alkohol można kupić dopiero po ukończeniu 18 roku życia, ale nie w każdym kraju obowiązują takie same zasady. Jak to wygląda na świecie?

 

 

Ograniczenia wiekowe na świecie

 

 

 

Po alkohol z roku na rok sięgają coraz młodsze osoby i jest to sytuacja, jaką zaobserwować można nie tylko w Polsce. Bez względu na przepisy prawa, które zabraniają sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, często mają oni sposoby na to, aby zdobyć alkohol. Niestety można mówić już o tym, że stało się to problemem na skalę globalną. W większości krajów na świecie (ok. 80%) napoje alkoholowe można legalnie kupić od 18 roku życia. Tak jest w większości państw europejskich, azjatyckich, w Australii oraz Ameryce Południowej (wyjątkiem jest tutaj Paragwaj). Są jednak kraje znacznie bardziej liberalne pod tym względem.

 

 

Jednak są kraje, w których na to, aby w zupełnie legalny sposób kupić butelkę alkoholu trzeba poczekać trochę dłużej. W Japonii oraz Islandii granica wieku to 20 lat. Jednak to Stany Zjednoczone są tym krajem, gdzie zakup alkoholu jest dla młodych ludzi najtrudniejszy. Tam jest to możliwe dopiero od 21 roku życia, a próby zakupu przez osoby młodsze muszą liczyć się z surowymi karami takimi jak mandat, czy nawet aresztowanie. W niektórych stanach tak wysoka granica wiekowa jest tematem wielu dyskusji, jednak bez większych rezultatów. Niestety  i tam często dochodzi do oszustw takich jak posługiwanie się nie swoim dowodem tożsamości, ale z uwagi na ryzyko jakie się z tym wiąże nie jest to problem powszechny.  

 

 

 Z kolei w krajach muzułmańskich występuje całkowity zakaz spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych. Nie obowiązuje on jedynie w stosunku do turystów odwiedzających te kraje. Pomimo tego jednak nie należy tam obnosić się z alkoholem w miejscach publicznych.

Alkohol od 18 czy 21 roku życia?